O mně

Narodila jsem se v roce 1992 v podkrkonošském městě Trutnově coby Zuzana Hampelová, avšak v roce 2018 jsem se vdala, takže je ze mě Zuzana Hejdrychová. Na některých obrazech najdete také podpis Valešová, což je jméno, které jsem několik let užívala coby pseudonym, patřilo mé babičce. 

Sklony k výtvarnému umění jsem měla odmalička. Dlouhých dvanáct let jsem navštěvovala ZUŠ v Trutnově a má láska k umění jen rostla. Přibližně ve 12 letech jsem se začala specializovat na kresbu portrétů, které jsem věnovala i svou absolventskou práci. Kreslila jsem jak lidi blízké mému srdci, tak známé osobnosti, a to převážně ze starých hollywoodských filmů, protože právě éra 30. – 50. let je mou oblíbenou. Kromě portrétů, které jsem se s postupem času snažila ztvárňovat hyperrealisticky, se také ráda věnuji akvarelu a akrylu, kde je mnohdy mým motivem Český ráj. Ač jsem se narodila v Trutnově, trávila jsem již od dětství mnoho času v Turnově, kam jsem jezdila za svou milovanou babičkou, a také na chalupě nedaleko Rovenska pod Troskami. Český ráj je mou skutečnou srdeční oblastí, krajem, kde jsou již po mnoho staletí kořeny mých předků.

V roce 2011 jsem začala objevovat techniku, která nakonec určila směr mého života, a tou je šitý šperk. Začalo to nevinně, když jsem zkoušela různé techniky výroby šperku, až jsem objevila fotografii krásného náhrdelníku s přírodními motivy, který byl celý ušitý z drobného rokajlu. Tehdy jsem si řekla, že tohle se musím naučit, a tak se také stalo. Protože ráda objevuji a dělám si věci po svém, neabsolvovala jsem žádný kurz a začala stylem pokus-omyl vytvářet první nesmělé kroky. Během dalších dvou let jsem techniku obohatila o šití ze sutašek, což je ten nejtěžší druh šitého šperku – a takto se pomalu začala rodit má značka: Z-ART, pod kterou šperky prodávám. Své sutaškové umění jsem se rozhodla uvést do knižní podoby a vloni vydala svou knihu s tipy a návody: Sutašky – šité šperky. Pravidelně se každý rok účastním několika převážně zahraničních soutěží, kde již několikrát získaly mé šperky ocenění. Kromě tisíců šperků prodaných po České republice si řada z nich našla své místo u majitelek po celém světě. 

Používám vždy ten nejlepší materiál, korálky, pravé minerály a také skleněné kabošony, které si sama barvím vlastní ojedinělou metodou a které také prodávám ostatním tvůrcům. Mé šperky jsou vhodné pro alergiky, protože při jejich výrobě používám kovové komponenty z chirurgické oceli. Inspiraci hledám často v přírodě a historii, jsou to dva hlavní směry, které ráda propojuji. Oba souvisejí s mými koníčky, protože jakmile si najdu nějaký volný čas, věnuji jej například genealogii, focení nebo pěstování květin, hlavně afrických fialek.